Stworzenie poradnika o charakterystycznych cechach Dorosłych Dzieci Alkoholików już od dłuższego czasu stanowił dla mnie bardzo ważny wątek na tym blogu. Uważam, że opisanie cech jest niezmiernie istotne. Choć sama nazwa jest dość precyzyjna i każdy, kto usłyszy słowa: syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika może od razu mieć przypuszczenia czym charakteryzuje się ta dolegliwość, to nie do końca jest to tak oczywiste i wymaga on z całą pewnością doprecyzowania. Spotkałem się nawet wśród samych DDA z tym, że mają problem z kompleksowym opisaniem tych cech. Dlatego wychodzę naprzeciw tej potrzebie.
Film będzie dostępny na blogu oraz na kanale YouTube. Podcast pojawi się na blogu oraz w innych miejscach (m. in. Spreaker, Spotify czy YouTube) i nastąpi to w lipcu/sierpniu 2021 roku. Ebook będzie możliwy do pobrania ze strony SkrzywdzoneDziecko.pl.
Więcej szczegółów na ten temat, w poniższym nagraniu.
Transkrypcja nagrania:
Dzisiejszy odcinek jest zapowiedzią serii nagrań dotyczących opisu charakterystycznych cech Dorosłych Dzieci Alkoholików. Podam tytuły tych książek, także będziesz mógł samodzielnie zgłębić ta tematykę jeżeli uznasz to za stosowne.
Termin Dorosłe Dzieci Alkoholików jest bardzo rozległy. Możemy go definiować patrząc z różnych perspektyw. Jednak to, co jest pewne i to, co łączy wszystkie dzieci DDA, to na pewno fakt, że przynajmniej jeden z rodziców był alkoholikiem. Zazwyczaj to picie nacechowane było dużą intensywnością, a wręcz było patologiczne.
Nie każdy DDA ma poważne trudności osobiste i zaburzenia. Ma na to wpływ wiele czynników, choćby takie jak: sposób funkcjonowania rodziny, jej struktura, wydarzenia, które miały miejsce w dzieciństwie, a także indywidualna odporność każdego człowieka.
W zakresie DDA były prowadzone liczne badania i z tego, co się orientuję dalej pewne badania są prowadzone. Badania te wykazały między innymi, że nie każdy wymaga terapii. Ponadto nie istnieje osobowość DDA, nie ma zespołu patologicznych cech wyróżniających tę populację.
Ważna informacja! Syndrom DDA nie jest chorobą.
Nie jest nigdzie zaklasyfikowany jako jako choroba. I jest to z jednej strony pocieszające, gdyż nie jesteśmy chorzy. Z drugiej i może to zabrzmi kuriozalnie, ale gdyby to była choroba, pewnie pomoc Państwa, różnych instytucji byłaby większa i nakłady na leczenie na pewno musiałyby być zdecydowanie większe. Niestety. Jest jak jest. I trzeba żyć w takiej sytuacji jaka jest obecnie. Myślę, że raczej syndrom DDA nigdy nie będzie chorobą.
Omawianie charakterystycznych cech DDA podzieliłem na dwie części i będą zrobione dwa filmy. Pierwszy film będzie dotyczył dwóch obszarów. Z czterech. Będą to relacje z samym sobą oraz relacje z innymi ludźmi. A w drugiej części zajmę się życiem emocjonalnym oraz sposobem życia. Będzie kilka wersji tego cyklu, także każdy znajdzie coś dla siebie. To, co lubi! Będą filmy. Jak już wiesz, będą składały się z dwóch części. Planuję również podcasty. I prawdopodobnie będą cztery, gdyż zajmę się każdym obszarem. Tak, aby omówić również swoje przypadki, swoje przeżycia i doświadczenia. A w podcastach bardzo fajnie to wychodzi. Będzie także ebook, także każdy weźmie coś dla siebie, co lubi, gdyż wiem, że niektórzy są słuchowcami, inni wolą oglądać, inni wolą czytać. Ten cykl zapowiada się bardzo ciekawie.
Pierwsza część filmu o charakterystycznych cechach DDA będzie dostępna już w lipcu, na co gorąco zapraszam. A póki, co zachęcam Cię do zapoznania się z moimi poprzednimi nagraniami.
Pozdrawiam Cię serdecznie, Szymon Dobik.
Do usłyszenia już w lipcu.
Inne nagrania znajdziesz tutaj: Skrzywdzone Dziecko – filmy, audycje dla DDA i DDD