Blog SkrzywdzoneDziecko.pl przedstawia prawdziwą historią mojego życia. Powstał on przez czysty przypadek. Nie zamierzałem nigdy prowadzić strony internetowej o takiej tematyce. Przez blisko 42 lata życia nie miałem świadomości, że dotknął mnie syndrom Dorosłego Dziecka z Rodziny Dysfunkcyjnej (DDD)/Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA). Blog ten zrodził się w mojej głowie po tym jak dowiedziałem się, co mi dolega. Jest odpowiedzią na próbę przezwyciężenia tych syndromów. Zdaję sobie sprawę, że wyjście z nich jest procesem. Długotrwałym i z pewnością bardzo bolesnym. Podzielę się z Tobą moimi refleksjami i doświadczeniami.

Opisuję na nim wydarzenia z dzieciństwa, wieku młodzieńczego i okresu gdy jestem już dorosłym mężczyzną. Pojawią się również na jego stronach przemyślenia i głębsza analiza problemu. A także metody i narzędzia, dzięki którym z tym sobie radzę. Zagadnienie nie jest opisywane z punktu widzenia eksperta czy specjalisty z dziedziny terapii lub psychologii. Nie jestem nim. Jest to bowiem mój bardzo obiektywny punkt widzenia na sprawy bardzo subiektywne i osobiste. Wziął się on z tego, co napisało życie. Prezentowany materiał zamierzam przedstawić z wielu perspektyw. Najbardziej sprawiedliwy jak tylko się da, ukazujący całokształt złożoności owego zagadnienia. Pojawią się na nim zarówno treści dotykające tych negatywnych doznań jak i pozytywnych.

Jestem zdania, że syndromy DDD/DDA są tylko częścią mojego życia. W obszarach gdzie odegrały i nadal odgrywają swoją rolę są niezmiernie istotne. Są też płaszczyzny gdzie odgrywają marginalną rolę albo nie mają najmniejszego znaczenia. Pokazanie tej tematyki w sposób zawężony i ograniczający się jedynie do DDD/DDA, jawi się jako zabieg niecelowy i niewskazany. Stąd opowiem o moim życiu nie tylko ograniczając się do przedmiotowych syndromów, lecz i w szerszym zakresie. Poruszę od czasu do czasu różne kwestie: rodziny, pracy, moich zainteresowań, generalnie wszystkiego, co spotyka mnie na co dzień. Nie chcę byś dostrzegł mnie jedynie jak człowieka obarczonego opisywanymi objawami, lecz w całej okazałości.

Sprawy poruszane na blogu są ciężkiego kalibru. Dotyczą mojej rodziny stąd postanowiłem zmienić wszystkie dane personalne.

Na blogu w 2019 roku pojawił się pierwszy podcast. Póki co planuję umieszczać jeden podcast na miesiąc. W audycjach będę prezentowane zagadnienia w sposób bardziej obszerny niż w artykułach. Czasem będą zbliżone do treści wpisów, a innym razem zaprezentuje odmienną tematykę. Chcę aby były one bardzo elastyczne. Bardzo chciałbym w podcastach przedstawiać wywiady z innymi osobami, o podobnych doświadczeniach lub specjalistami z tej dziedziny.

Pisanie ma duże właściwości terapeutyczne. Uspokaja mnie. Dzielnie się z Tobą oraz z samym sobą moimi doświadczeniem stanowi pewnego rodzaju wentyl bezpieczeństwa dla mojej psychiki.

Wierzę, że pisanie bloga ułatwi mi uporządkowanie tego zagadnienia. A Tobie ułatwi jego czytanie.

Liczę, że znajdziesz tu ciekawe materiały, które w jakiś sposób pomogą Tobie.

Blog ten również służy jako swoistego rodzaju wypełnienie pustki. Czułem się bardzo samotny. Nie dzieliłem się tym z nikim. Tłamsiłem w sobie. Odkrycie tego syndromu i próba zmierzenia się z tym ukazały, że nie jestem z tym sam. A ja przez wiele lat sądziłem, że tylko mnie i moich braci spotkała taka krzywda. Późniejsze rozterki, lęki czy nieprzewidziane zachowanie przypisywałem swojemu charakterowi i temperamentowi. Tymczasem okazuje się, że cześć negatywnych przeżyć wdrukowało się we mnie w dzieciństwie. Zrobiły mi one dużo złego. Czasami w pewnych sytuacjach wychodziło to ze mnie i krzywdziłem siebie oraz innych.

Wiele osób miało i ma podobnie. Dowiedziałem się o tym z książek, różnych audycji i programów, a także na terapii. Na terapii grupowej słyszę opowiadania innych. Mieli podobnie jak ja. Przyznaję, że jest to przykre i smutne. O dziwo, wysłuchanie innych i wyrzucenie z siebie bólu pomaga. Świadomość podobnych doświadczeń pozwala pogodzić się z własnym cierpieniem. Jest też nadzieja, że da się nad tym panować i leczyć.

Pragnę by blog był użyteczny. I aby wnosił wiarę i siłę.

Bloga piszę zarówno dla siebie, jak i dla Ciebie. Wierzę, że moja historia zainspiruje Ciebie do odbudowy i znalezienia swojej lepszej, zdrowszej wersji. A może wspólnie pomożemy komuś bliskiemu Tobie?.

Miej świadomość, iż zamieszczane artykuły i audycje dotyczą tego co przeżyłem, moich uczuć, rozterek, zmagań i tego co odczuwam. Prezentowane treści nie są oparte o teorię i fachową wiedzę choć dużo czytam na ten temat. Chociaż niekiedy podpieram się wiedzą innych.  Stanowią subiektywną relację i możesz mieć miejscami odmienne zdanie. Nie jestem nieomylny. W miarę nabywania doświadczeń, wiedzy i kolejnych przemyśleń zmienia się optyka, pojawia się lepsze zrozumienie danego zagadnienia i blog czasem za tym nie nadąża, choć staram się część faktów prostować.

Jeśli masz pytania do mnie to śmiało napisz e-mail’a lub podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach pod artykułami. Jeszcze bardziej będę wdzięczny jeśli docenisz wartość prezentowanych tu treści i udostępnisz adres strony innym.

Sprawy organizacyjne

Artykuły na blogu pojawią się zazwyczaj w każdy poniedziałek o godz. 10.00. Nie wykluczam umieszczenia dodatkowych artykułów poza tymi regularnymi.

Podcasty planuje realizować raz w miesiącu, w zależności od możliwości czasowych.

 

Przyjemniej i pożytecznej lektury, miłego słuchania audycji.

Dziękuję, że przeczytałeś w całości ten wpis.

Zapraszam na bloga.