„Zdarzyło się naprawdę” – dla mnie ten tytuł ma co najmniej potrójne znaczenie.
Po pierwsze taki jest tytuł książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie” autorstwa Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Katarzyny Błaszczyk.
28 stycznia 2020 roku miałem okazję ponownie zobaczyć się z pisarkami w trakcie spotkania autorskiego, które organizowane było w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Na spotkaniu pojawiłem się dość późno i udało mi się zająć jedno z ostatnich wolnych miejsc. Autorki książki są reportażystkami radiowymi. Opowiadały bardzo ciekawie o swojej pracy od zaplecza. O tym skąd czerpią tematy na swoje reportaże, ile ich zrobiły i czy wszystkie zrobione materiały ujrzały światło dzienne. Podzieliły się spostrzeżeniami jakie wyzwania czekają na reportera. Relacje pań wzbogaciły pytania publiczności i ciekawym wydawało się to czy w swojej pracy boją się i czy przytrafiły im się właśnie takie sytuacje, gdzie lękały się.
Było też pytanie o to jakie cechy powinien mieć dobry reportażysta. Mi najbardziej do gustu przypadła odpowiedź, że reporter musi lubić ludzi i powinien być zawsze ciekawy drugiego człowieka. W mojej ocenie taka postawa jest synonimem dobrego reportażysty.
Na takich mitingach dowiadujesz się wiele ciekawych rzeczy, o których nie dowiesz się z reportaży ani z bloga, czy z książki. To są te prawdziwe, zakulisowe smaczki. I to jest piękne, dlatego tym bardziej cieszę się, że byłem tam i wysłuchałem tego, co Hanna i Katarzyna miały do powiedzenia.
W trakcie spotkania w Katowicach Hanna i Katarzyna, autorki książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”, podkreślały jak wielkim wyzwaniem dla nich było przelanie historii opowiedzianych dźwiękiem w te opowiedziane słowem pisanym. Czytam ich książkę i słucham ich reporterzy. Właśnie po tym spotkaniu czym prędzej udałem się do domu i włączyłem ponownie ich reportaże. Po podcastach są to kolejne ciekawe dla mnie obszary poznawania świata, odkrywania czegoś ciekawego i wartościowego. Reportaże Hanny Bogoryja-Zakrzewskej i Katarzyny Błaszczyk są mega ciekawe i bardzo profesjonalne. Reasumując uważam, że autorki świetnie poradziły sobie z tą różnicą i emocje są odczuwalne zarówno w tekście jak i w audycjach. Brawo.
Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk są nie tylko reportażystkami i autorkami książki. Warto również dodać, że Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk prowadzą bloga „Torba reportera”, gdzie dzielą się swoim bogatym doświadczeniem. Znajdziesz tam tematy dotyczące reportaży, dźwięku, nagrywania podcastów czy storytellingu.
Miałem okazje poznać je kilka miesięcy temu na Międzynarodowym Dniu Podcastów PyrCaster 2019 w Poznaniu. Z rozpiski wiedziałem, że Hanna i Katarzyna będą prowadziły warsztat o „Sztuce prowadzenia ciekawej rozmowy”. Niestety miejsca na warsztaty rozeszły się jak świeże bułeczki i nie udało mi się dostać wejściówki na żaden z organizowanych w czasie konferencji.
Po całodniowej konferencji przyszedł czas na afterparty. Z chęcią udałem się tam, by lepiej poznać innych podcasterów. Konferencje, warsztaty, „afterki” mają to do siebie, że możemy nawiązać ciekawe znajomości, wymienić wiedzę i doświadczenia, a także wspólnie coś zrobić.
Miałem to szczęście, że Hania i Kasia usiadły przy tym samym stoliku, co ja. Zaczęliśmy rozmowę. Poznałem bliżej czym obie zajmują się. I już wtedy reportaż radiowy bardzo mnie zaciekawił. Jak wspominałem Hania i Kasia prowadzą bloga, podcast i oczywiście napisały wspomnianą książkę. Dyskutowaliśmy zatem o podobnych sprawach, którymi na co dzień zajmujemy się, więc czas mijał szybko i przyjemnie. Opowiedziałem im o sobie i swoim blogu SkrzywdzoneDziecko.pl. Hania uznała, że to co robię jest ciekawe, potrzebne i niesie ważne przesłanie. Zaproponowała mi, że mogą zrobić ze mną reportaż. Zgodziłem się, bo chcę aby problematyka DDA docierała do kolejnych osób. Szczegóły omówiłem z Kasią.
W ubiegłą niedzielę spotkałem się z Kasią. Przyjechała do mojego domu i nagraliśmy kilkadziesiąt minut materiałów audio. Wierzę gorąco, że powstanie z tego niesamowicie wartościowy reportaż i pomoże innym. Znając warsztat i profesjonalizm Kasi nie ma wątpliwości, że dotrze on do wielu osób i zainteresuje szerokie grono słuchaczy. Nie znam szczegółów, lecz reportaż ma ukazać się na antenie radia jeszcze w lutym 2020 roku, o czym poformuje na blogu.
Po drugie moja historia, moje przeżycia też zdarzyły się naprawdę. Dlatego tytuł książki do mnie przemawia.
I po trzecie, po ukazaniu się reportażu, będę mógł powiedzieć „Zdarzyło się naprawdę. Opowieść reporterska”, którą światu zaprezentuje Katarzyna Błaszczyk.
Jeśli chcesz zapoznać się z reportażami Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Katarzyny Błaszczyk to poniżej znajdziesz link do reportaży radiowych. W wyszukiwarce wystarczy wpisać ich nazwiska i na pewno natrafisz na ich reportaże.
Link do strony głównej z reportażami – tutaj.
Ich blog – Torba Reportera.
Bardzo mocno polecam Ci ich książkę „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”. Dla mnie książka jest bardzo wartościowa. Porusza ważne kwestie. Mnie mocno wzruszyła historia „Chustki”. Wiele lat temu, kiedy ta młoda kobieta zaczęła pisać o swojej chorobie śledziłem jej historie i kibicowałem wyzdrowieniu. Niestety. Odeszła od nas. W książce jest reportaż o Joannie Sałyga znanej jako „Chustka”. Wróciły wspomnienia. Inne historie też są ciekawe. Mój egzemplarz okraszony został dedykacją i autografami autorek, przez co stał mi się jeszcze bliższy.
Książkę możesz kupić w wielu miejscach. Na pewno w Empiku. Ja kupuje zawsze w internecie na aros.pl, bo jest zazwyczaj najtaniej i kupuje kilka na raz, więc się opłaca.
Link do książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie” – tutaj.