Poszukiwanie potwierdzenia i uznania

Zabiega o to niemal każdy. Któż bowiem nie chce być podziwianym, szanowanym i uznawanym za fajnego i ciekawego człowieka? Dla dorosłych dzieci alkoholików jest to szczególnie problematyczne i wyostrzone. One bezustannie poszukują potwierdzenia i uznania.

Z całą pewności podstawę tego stanowi pewność siebie. Jest ona kluczowa. Istnieje wiele sposobów, by poczuć się pewniejszym siebie, bardziej dowartościowanym.

Może to być związane ze wsparciem i zachętą innych ludzi. Takie osoby nie potrafią jednakże zaufać innym, gdyż ufność kojarzy im się z możliwym bólem. Dlatego ograniczeni nie potrafią do końca tych zachęt wykorzystać. W dzieciństwie komunikaty wielokrotnie były sprzeczne ze sobą. Osoba poddana takim zmiennym zdaniom została niemal zaprogramowana na brak zaufania. W takich okolicznościach wytworzyło się przekonanie, że osoby wcale nie myślały, tak jak mówiły. Dodatkowo oprócz słów szły za tym czyny. Mój tata był mistrzem dwuznaczności i takiej właśnie zmienności poglądów. Uczyłem się z czasem, że nie mogę poważnie traktować jego słów jako pewnik. Potem to stanowisko przeniosłem na inne osoby, bo skoro mój tata tak mówi, to czemu inne dorosłe osoby nie miałyby robić podobnie. Szybko potrafiłem weryfikować prawdomówność innych. I dawałem im tylko jedną szansę. Drugiej nie było. Taki test. Nie dotyczyło to tylko dorosłych, lecz również rówieśników. Nabrałem dystansu i czujności. I myślę, że inne osoby maja podobne spostrzeżenia do moich. Dlatego w takich okolicznościach, pomny na doświadczenia człowiek z DDA trudno reaguje na słowa zachęty, wsparcia, a ograniczone zaufanie staje się częścią jego osobowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *